Kakao-lagkage med smørcreme
Kakao-lagkage med bunde lagt sammen med smørcreme og kakaoglasur er lige til at sætte tænderne i til søndagskaffen. En opskrift jeg har fundet i min mors gamle opskrifter. Den smager præcis som jeg husker det.
Ingredienser:
Opskriften er til en lagkage-størrelse på 18 cm i diameter. Der er tre kagebunde, som skal bages hver for sig. Man kan bage kagebundene i en springform.
Lagkage-bunde – 3 stk
- 4 æg.
- 130 g sukker.
- 50 g kartoffelmel.
- 2 tsk bagepulver.
- 2 spsk cacao.
Smørcreme:
- 125 g smør.
- 130 g flormelis.
- 2 pasteuriserede æggeblommer.
Glasur:
- 200 g flormelis.
- 2 spsk cacao.
- ca 15 mandler til pynt.
Tilberedningstid: 2 ½ time
Tilberedning:
Kakao-lagkage med smørcreme
Da jeg serverede denne lagkage for nogle venner, var det en velkendt kage, som han også havde fået i sin barndom. I hans hjem blev det kaldt for en brun lagkage.
Kagebundene
? Tænd ovnen på 200 grader varmluft
? Pisk æggene med sukkeret. Sigt mel, bagepulver og cacao i æggesnapsen og vend det rundt til ingredienserne er helt fordelt
? Kom bagepapir på bunden af en springform og smør siderne med smør.
? Hæld en tredjedel af dejen i springformen og bag den i 10 – 12 minutter.
? Vend bunden ud på bagepapir, som er strøet med sukker.
? Gentag bagningen to gange med resten af dejen.
? Lad bundene køle af.
Smørcreme:
? Kom smørret i en skål og pisk det næsten hvidt.
? Pisk æggeblommerne i og derefter flormelis.
Lagkagen:
? Læg lagkagen sammen. Fordel halvdelen af smørcremen oven på den første kagebund. Læg den næste kagebund over og fordel resten af smørcremen. slut af med den sidste bund.
? Kom mandlerne i en lille kasserolle med vand og kom vand i som dækker mandlerne. Kog dem op og tag kasserollen af varmen. Lad dem stå et øjeblik i det varme vand. Hæld vandet fra og smut skallen af. Flæk mandlerne i to.
? Kog lidt vand til glasuren. Glasuren bliver blank, hvis du bruger kogt vand. Lad det køle lidt af inden du bruger det.
? Bland flormelis, cacao og vand til en passende tykkelse. Den må ikke være for tynd, da den så flyder ud.
? Fordel glasuren over kagen og pynt med mandlerne.
Se også min opskrift på chokoladekage med karamelcreme.
Skriv et svar