Svensk julelimpa – krydret og sød

Svensk julelimpa – krydret og sød. Denne limpa er bagt med surdej, hvidtøl og lys sirup. Brødet er krydret med, fennikel, anis  og syltede appelsinskaller.

Svensk julelimpa - krydret og sød

Limpa som er krydret og sød hører julen til her hos mig. Jeg bager brødet i december og serverer det til morgenbordet og til frokost.

Det smager lækkert med smør eller ost. Min familie er vild med brødet, da det smager af Sverige, hvor vi ofte er både i ferier og på familiebesøg.

Brødet er bagt i gryde.

Ingredienser:

Der bliver 2 brød af opskriften.

Opfriskning af surdej;
  • 30 g surdej.
  • 120 g vand.
  • 60 g hvedemel.
  • 60 g rugmel.
Dej til svensk julelimpa:
  • 225 g opfrisket surdej.
  • 700 g vand.
  • 75 g mørk hvidtøl.
  • 200 g rugmel.
  • 800 g hvedemel.
  • 100 g sirup.
  • 1 tsk stødt anis.
  • 1 tsk nelliker.
  • 1 spsk stødt fennikel.
  • 1 spsk ristet maltmel.
  • 100 g syltet appelsinskal.
  • 20 g salt.

Tilberedningstid: 1½ døgn.

Bagetid: 40 minutter i gryde eller Rømertopf . 20 minutter ved 270 grader varmluft og 20 minutter ved 240 grader varmluft.

 

 

Formning af limpa

Formning af limpa

Limpaen formes

Endelig form af limpa

Tilberedning:
Svensk julelimpa – krydret og sød

Dag 1:
Opfriskning af surdej:

1 Rør ingredienserne sammen og stil surdejen til hævning med et løst låg eller klæde over. Det tager 6 – 8 timer.

Æltning af dejen:

2 Kom den opfriskede surdej i et fad sammen med 550 g af vandet, rugmel og hvedemel. Ælt det hele godt sammen. Læg et bomuldsklæde over dejen og lad dejen stå en time til autolyse på køkkenbordet.

Eau de bassinage:

Se instruktionsvideo ovenfor.

Vej 150 g vand sammen med 75 g hvidtøl af i et dl mål. Kom krydderier og maltmel i en skål. Arbejd hvidtøl og vand ind i dejen over nogle gange ved at vride fingrene rundt i dejen og folde dejen ind over hinanden. Gem en lille rest vand ca ½ dl.

4 Kom krydderierne og malmelet i dejen sammen med siruppen, og arbejd dem ind i dejen sammen med den sidste rest vand. Kom et klæde over dejen, og lad den hvile på køkkenbordet i 20 – 30 minutter.

Bulkfermentation og foldning af dejen:

Du kan se videoinstruktionen ovenfor.

5 Skyl hænderne i koldt vand. Løft dejen op af dejfadet ved at tage hænder ind midt under dejen og fold dejen bagover. Drej dejfadet en halv omgang og løft dejen op igen og fold bagover. Drej dejfadet ¼ og gentag foldningen. Drej dejfadet igen ¼ og fold. Drej fadet igen ¼ omgang og fold dejen. Læg klædet over og lad dejen hvile og fermentere igen 20 – 30 minutter på køkkenbordet.

6 Drys de syltede appelsinskaller over dejen. Skyl hænderne i koldt vand og gentag foldningen som beskrevet oven for. Læg klædet over dejen og lad den hvile på køkkenbordet i 20 – 30 minutter.

7 Gentag foldningen. Læg klædet over dejen, og lad den hvile på køkkenbordet i 20 – 30 minutter.

Formning af dej til hævekurv:

Du kan se billederne ovenfor:

8 Anbring dejen på et melstrøet bord og del dejen i to dele.

9 Træk dejen ud til en flad plade på størrelse af en middagstallerken og fold den sammen til en rund bolle ved at tage fat i kanten og træk ud og hæft dem i midten af dejen. Saml dejen ved at hæfte den godt sammen i toppen.  Lad de to formede dejstykker hvile på køkkenbordet i 20 – 30 minutter.

10 Gentag formningen og anbring de to formede brød i hævekurve med hæftningen opad. Stil dem på køl til næste dag eller 8 – 12 timer.

Dag 2:
Bagning af svensk julelimpa:

11 Sæt gryden eller Rømertopfen i ovnen og indstil ovnen på 270 grader varmluft.

12 Tag den ene hævekurv ud af køleskabet og vend dejen ud på et stykke bagepapir. Skær en dyb ridse eller to i brødet. Løft brødet over i gryden på bagepapiret og bag det i 20 minutter ved 270 grader med låg på. Efter 20 minutter tages låget af gryden, og brødet bages færdigt i 20 minutter ved 240 grader. Brødet skal have en kernetemperatur på 99 grader.

13 Lad brødet køle af i på en bagerist.

14 Bag det næste brød på samme måde.

Lad brødet køle af i min 30 minutter før du skærer brødet.

Streg

Se også min opskrift på Rugbrød med græskarkerner.

Gem eller udskriv denne artikel
Følg også Refleksion Og Rabarberkompot på:

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: